Kareiviška košė Panevėžio ,,Žemynos“ progimnazijoje

     Balandžio 8 dieną Panevėžio „Žemynos“ progimnazijoje vyko netradicinio ugdymo Žmogaus saugos diena. Jos metu buvo suplanuotos funkcinės evakuacijos pratybos, patikrinančios visų : ir mokinių, ir mokytojų, ir mokyklos darbuotojų, pasirengimą esant ekstremaliai situacijai- įsivaizduojamam gaisrui mokykloje. Nuo 1990 metų Kovo 11-osios , atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, mūsų šalyje buvo pradėta kurti nacionalinė civilinės saugos sistema: įvestas žmogaus saugos kursas ugdymo įstaigose, imtos organizuoti evakuacijos pratybos, visuomenė nuolat informuojama apie veiksmus, esant ekstremalioms situacijoms, jų padarinių šalinimą.
    Kovo 1-ąją minima Tarptautinė civilinės saugos diena. Pasaulyje įvyksta daugybė tiek stichinių, tiek žmogaus sukeltų nelaimių: sausros, potvyniai, cheminių medžiagų išsiliejimas, ozono sluoksnio nykimas, cunami, teroristų išpuoliai bei didžiuliai gaisrai. Norint jų išvengti arba nors kiek sumažinti nelaimių padarinius, labai svarbu mokėti atpažinti galimas grėsmes, saugotis, nepasiduoti panikai ir imtis atitinkamų veiksmų. Nors Lietuvoje didelių nelaimių nėra daug, tačiau negalime teigti, kad jų niekada nebus. Todėl būtina nuolat rūpintis savo ir aplinkinių saugumu. Tai svarbiausias žmogaus saugos pamokų uždavinys, o pratybose buvo įvertinti ir tobulinami evakuacijos įgūdžiai, keitimasis informacija apie susidariusią ekstremalią padėtį ir reagavimo greitis.
    Netradicinio ugdymo dienos metu buvo įvykdyta ne tik masinė evakuacija, bet mokiniai turėjo daug kitokių veiklų: vyko teminės klasių valandėlės „Saugus elgesys vandenyje“, VŠĮ greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojai instruktavo mokinius, kaip gaivinti žmogų, kaip stabdyti veninį ar arterinį kraujavimą. Pradinukai dalyvavo Panevėžio kinologų organizuotame tarnybinių šunų pasirodyme, aštuntokai išklausė Panevėžio miesto ir rajono policijos komisariato atstovų paskaitą apie paauglių nusikalstamumą, šeštokai daugiau sužinojo apie vandenį, nes apie jo naudą mokiniams papasakojo „Aukštaitijos vandenų“ atstovas. Daug kas turėjo galimybę pašaudyti į taikinį, nusipaišyti veidą maskuojančiomis spalvomis, įlipti į karinį hamerį, palaikyti rankose ginklus, kuriuos į renginį atgabeno Panevėžio Karaliaus Mindaugo husarų bataliono kariškiai. Dar romėnų rašytojas ir karo teoretikas Vegencijus yra pasakęs: „Jei nori taikos, ruoškis karui“. Šis posakis labai tiko ir Žmogaus saugos dienai. Renginį vainikavo Panevėžio Karaliaus Mindaugo husarų bataliono labdaros akcija- kareiviškos košės valgymas, užsigeriant karšta ir saldžia arbata. Visi po renginio skirstėsi gerai nusiteikę, sočiai privalgę košės ir dar daugiau sužinoję apie civilinę saugą.
    Su šiluma ir šviesa beldžiasi į duris pavasaris, kartu su gamtos atbudimu atnešdamas gerą nuotaiką ir šv. Velykų laukimą. Tegul pavasario šiluma suteikia naujų jėgų kurti ir tobulėti, o prireikus- tinkamai elgtis ištikus nelaimei.

     Panevėžio „Žemynos“ progimnazijos žmogaus saugos mokytoja Dalia Liorančienė

Įrašas paskelbtas temoje Naujienos, Renginiai. Išsisaugokite pastovią nuorodą.